V Národnom onkologickom ústave začali pomáhať dobrovoľníci

4. 12. 2015 - Tlačové správy

Niektorí ponúkajú kávu a čaj tým, ktorí čakajú na vyšetrenie či terapiu. Iní umožňujú pacientom tráviť čas kreatívne, spolu s nimi vyrábajú rôzne predmety. Rozbehnutie dobrovoľníckych aktivít na pôde ústavu iniciovalo neziskové Združenie priateľov NOÚ, konkrétnu podobu im dala Dobrovoľnícka skupina Vŕba (DS Vŕba).

Samotnému vstupu dobrovoľníkov do NOÚ predchádzalo viacero krokov. Jedným z prvých bolo stretnutie DS Vŕby s lekármi a sestrami, ktorí pomohli identifikovať typ vhodných aktivít. K tým zaradili ponúkanie teplých nápojov na vybraných oddeleniach a ambulanciách a vytvorenie Klubu šikovných rúk na Oddelení radiačnej onkológie, kde dobrovoľníčky trávia čas s pacientmi kreatívne. Do terénu sa prví dobrovoľníci rozbehli po dôkladnom výbere a školení.

Dobrovoľníci v nemocnici

Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou pracovných tímov v nemocniciach, najmä onkologických. Dopĺňajú to, čo lekári a zdravotnícky personál z časových dôvodov nestíha. „Prinášajú do nemocníc nový prvok tzv. laickej sociálno-psychologickej pomoci: vypočujú pacientov, porozprávajú sa, niekedy si s pacientmi posmútia, ale aj zahrajú hry, vytvoria pekný výrobok, prinesú dobrú knihu alebo ponúknu kávu či čaj. Spríjemnia tak pobyt v zdravotníckom zariadení, čím zároveň spolupracujú na liečbe,“ zdôrazňuje Alžbeta Frimmerová, programová koordinátorka DS Vŕba.

Kým v zahraničí ide o bežnú prax, na Slovensku sú dobrovoľníci stále vzácnym artiklom. Predstavujú priam nadštandard, na ktorý väčšina nemocníc nedosiahla. „Som preto veľmi rád, že sa nám to podarilo. Našou ambíciou je poskytovať pacientom tú najkvalitnejšiu a najkomplexnejšiu onkologickú starostlivosť, prítomnosťou dobrovoľníkov sa nám ju, verím, podarí posunúť opäť o kus ďalej. Ďakujem všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa rozhodli, že budú spolu s nami liečiť pacientov svojou prítomnosťou,“ oceňuje rozbehnutie dobrovoľníctva riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský.

“Našou ambíciou je poskytovať pacientom tú najkvalitnejšiu a najkomplexnejšiu onkologickú starostlivosť, prítomnosťou dobrovoľníkov sa nám ju, verím, podarí posunúť opäť o kus ďalej.”

Aj prvé reakcie pacientov sú veľmi pozitívne, často sa ozývajú i emailom po stretnutí s dobrovoľníkom. Jedna z pacientiek píše „V pondelok som čakala na konzultáciu a prišiel pán s vozíkom a ponúkal nápoje – čaj a kávu, vraj len tak, z lásky. Bol úžasný. Veľmi sa mi páči takáto iniciatíva, zvlášť by som chcela pochváliť toho pána, rozjasnil mi celý deň…“

Dobrovoľnícky program v Národnom onkologickom ústave podporila Liga proti rakovine SR zo Zbierky zo dňa narcisov.