Vytvorenie

novej oddychovej zóny pre návštevníkov

Realizácia

2015

Areál pred budovou Národného onkologického ústavu prešiel atraktívnou premenou. Pre pacientov, ale aj návštevníkov bola vytvorená príjemná oddychová zóna, kde sa môžu poprechádzať, či posedieť si kochajúc sa pohľadom na kvety, i unikátne umelecké dielo známeho sochára Vlada Oravca.

Fontána „Dažďoví draci“ z vysokopálenej glazovanej kameniny a šamotu bola vytvorená pre výstavu v Monaku v roku 2000. Inšpiráciou pre plastiku boli dažďové mraky, ktoré vytvárajú obrazce plné fantázie a zároveň symbolizujú kolobeh života.

V okolí fontány vyrástla pravidelne zveľaďovaná kvetinová záhrada, pribúdajú v nej kvety i dreviny, ktoré majú v každom ročnom období svoje kúzlo. Parčík je priamo prepojený s novým chodníkom, ktorý vytvoril akýsi malý „zdravotný“ okruh. Tu sa môžu návštevníci, ale aj pacienti poprechádzať, nakoľko pri mnohých diagnózach sú pohybové aktivity v rámci rekonvalescencie vyslovene odporúčané. Bonusom je čerstvý vzduch a príjemné prostredie novej oddychovej zóny.

V areáli nemocnice boli osadené aj nové navigačné tabule, ktoré sú súčasťou komplexnej obnovy informačného systému ústavu. Ten starý slúžil 25 rokov a bol najvyšší čas na jeho aktualizáciu, aby sa pacienti orientovali veľmi jednoducho a jasne. Združenie priateľov NOÚ prispelo na realizáciu sumou 10-tisíc eur.