Tanec spojil onkológiu s umením

Umenie pre život 2013

Termín podujatia

11. októbra 2013

Partneri podujatia

Slovenská pošta, Samsung

Cieľom podujatia, ktorým organizátori nadviazali na tradíciu benefície baletných gala spred niekoľkých rokov, bola podpora aktivít Národného onkologického ústavu v Bratislave.

V piatok 11. októbra sa na javisku historickej budovy Slovenského národného divadla uskutočnilo výnimočné tanečné gala predstavenie UMENIE PRE ŽIVOT. Na podujatí, ktoré v partnerskej spolupráci so SND zorganizoval Národný onkologický ústav a neziskové Združenie priateľov NOÚ, sa predstavili baletní umelci svetového formátu.

Umenie pre život

Cieľom podujatia, ktorým organizátori nadviazali na tradíciu benefície baletných gala spred niekoľkých rokov, bola podpora aktivít Národného onkologického ústavu v Bratislave. Tie výhradne smerujú k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a komfortu pacientov. Názov 3. ročníka „Umenie pre život“ nebol náhodný. „Je základom novej komunikačnej filozofie NOÚ – Umenie liečiť a Združenia priateľov NOÚ – Umenie pomáhať. Liečenie, pomáhanie a umenie byť pri človeku v rozhodujúcej chvíli je pre nás kľúčovým posolstvom,“ priblížil zároveň novú filozofiu ústavu jeho riaditeľ, Jozef Dolinský.

V historickej budove SND vystúpili baletní umelci, ktorí sú často hosťami tých najprestížnejších svetových scén – sólisti baletu Opery San Carlo v Neapole Anbeta Toromani a Alessandro Macario, známi aj ako Romeo a Júlia z rovnomenného baletného predstavenia v SND, prví sólisti Baletu Národného divadla Praha Alina Nanu a Alexander Katsapov, slovenské hviezdy Roman Lazík a Nina Poláková, sólisti baletu Štátnej opery vo Viedni, sólisti Baletu SND, Novej scény a ďalší poprední baletní umelci. „Myšlienka spojenia tanca a účinnej podpory boja proti onkologickým ochoreniam bola pretavená do mimoriadne silného umeleckého zobrazenia. Aj v tom vidím poslanie SND. Veď život a umenie sú ako spojené nádoby. V názve tejto užitočnej benefičnej aktivity – Umenie pre život – je vyjadrené poslanie tohto vznešeného podujatia, na ktoré sa nám podarilo pozvať špičkových umelcov,“ povedal riaditeľ SND Marián Chudovský.

Výstava umeleckých diel

Súčasťou gala predstavenia bola aj originálna výstava hodnotných umeleckých diel zo zbierky NOÚ, ktoré doposiaľ neboli nikde vystavované. Účastníci si tak mohli pozrieť obrazy majstrov ako Janko Alexy, Ladislav Čemický, Ján Hála, Ján Želibský, či Imrich Weiner-Kráľ a ďalší. „Chceli sme hosťom večera priblížiť aj taký špecifický rozmer našej nemocnice. Po desaťročiach existencie ju totiž právom môžeme označovať za „umeleckú nemocnicu“, pretože v jej areáli a na chodbách je množstvo vzácnych darovaných umeleckých diel, ktoré našim pacientom spríjemňujú pobyt,“ vysvetlil riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský.

Hlavným partnerom Združenia priateľov NOÚ, ktorý podporil toto unikátne podujatie, bola Slovenská pošta.