Balet opäť podporil onkológiu

Umenie pre život 2014

Termín podujatia

5. november 2014

Partneri podujatia

Slovenská pošta, Samsung Electronics Slovakia

Cieľom podujatia je podpora aktivít Národného onkologického ústavu v Bratislave, i keď galavečer nemá štandardný charitatívny rozmer.

V stredu 5. novembra sa na javisku novej budovy Slovenského národného divadla uskutočnilo už štvrté pokračovanie exkluzívneho tanečného galapredstavenia UMENIE PRE ŽIVOT. Na podujatí, nad ktorým prevzal záštitu prezident SR Andrej Kiska, sa predstavili prví sólisti najrenomovanejších európskych baletných scén. Predstavenie je spoločným projektom Národného onkologického ústavu, neziskového Združenia priateľov NOÚ a Baletu Slovenského národného divadla.

Cieľom podujatia je podpora aktivít Národného onkologického ústavu v Bratislave, i keď galavečer nemá štandardný charitatívny rozmer. „Je to priestor, kde sa chceme poďakovať našim bývalým, súčasným a verím, že aj potenciálnym darcom a podporovateľom, bez ktorých by sme nedokázali realizovať rekonštrukcie a obnovovať jednotlivé pracoviská ústavu a zvyšovať tak poskytovanú zdravotnú starostlivosť,“ približuje zámer aktivity riaditeľ Národného onkologického ústavu a predseda Združenia priateľov NOÚ Jozef Dolinský a dopĺňa, „a zároveň informovať verejnosť, čo konkrétne sa nám podarilo uskutočniť.“

Umenie lieči

Príkladom je kompletne zrekonštruované Oddelenie ambulantnej chemoterapie, ktoré sa vďaka spolupráci s poprednými slovenskými výtvarníkmi v unikátnom projekte „Umenie lieči“ stalo galériou umenia. Viac ako 80 obrazov, ktoré umelci darovali ústavu, zdobia nemocničné chodby a ambulancie oddelenia. Časť z nich si návštevníci podujatia mohli pozrieť na výstave, ktorá obohatila slávnostný večer. Svoje diela tu prezentovali výtvarníci ako Ivan Pavle, Jana Brisudová, Daniel Bidelnica, Juraj Čutek, Tibor Bártfay, Júlia Piačková a ďalší.

Tanečné predstavenie

Podujatiu však dominoval tanec. Diváci si mohli vychutnať výnimočné tanečné predstavenie, v ktorom vystúpili špičkoví umelci. Isabella Ciaravola z Baletu Parížskej opery zatancovala výnimočné sólo Esprit Libéré na hudbu Johna Williamsa z filmu Schindlerov zoznam. Roman Novitzky a naša momentálne najúspešnejšia primabalerína Miriam Kačerová zo Stuttgart Ballet sa predstavili na Slovensku po prvýkrát, v duete z baletu Onegin. Aj tento ročník podporili Roman Lazík a Nina Polákova z Viedenského štátneho baletu, ako i ďalší poprední tanečníci. „Život a umenie sú spojené nádoby, vzájomne sa potrebujú, dopĺňajú a obohacujú, dávajú zmysel aj krásu našej existencii. Dnešný večer bol jedinečným symbolom tejto súdržnosti,“ skonštatoval generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Partnermi podujatia boli Slovenská pošta, a.s. a spoločnosť Samsung Electronics Slovakia, s.r.o.