Onkologickým pacientom pribudla oddychová zóna

16. 10. 2015 - Tlačové správy

Pacienti a návštevníci Národného onkologického ústavu majú od októbra možnosť skrátiť si chvíle strávené v jeho areáli prechádzkou alebo posedením v novom malom parčíku, ktorý sa nachádza neďaleko hlavnej budovy NOÚ. Vychutnať si posledné lúče jesenného slnka môžu na lavičkách s výhľadom na zaujímavé umelecké dielo známeho sochára Vladimíra Oravca „Dažďoví draci“.

Fontána z vysokopálenej glazovanej kameniny a šamotu bola vytvorená pre výstavu v Monaku v roku 2000. Inšpiráciou pre plastiku boli dažďové mraky, ktoré sa rôzne zoskupujú a vytvárajú obrazce plné fantázie. Dážď, ktorý tieto mraky prinášajú, je pre ľudí a prírodu nesmierne dôležitý, rovnako ak zem, ktorá vlahu prijíma a tvorí tak s oblohou večný kolobeh.

Táto malá oddychová zóna nadväzuje na filozofiu nášho ústavu „Umenie liečiť“. Pacienti a ich rodinní príslušníci sa môžu pokochať pohľadom na fontánu a započúvať sa do upokojujúceho zvuku tečúcej vody. Veľmi si vážim, že sochár Vlado Oravec nám venoval ďalšie zo svojich hodnotných diel,“ povedal riaditeľ Národného onkologického ústavu, MUDr. Jozef Dolinský. Fontána „Dažďoví draci“ je už v poradí tretím dielom, ktoré sochár pôsobiaci v Banskej Štiavnici, ústavu venoval. Dva jeho obrazy už pacienti a návštevníci NOÚ majú možnosť obdivovať na Oddelení ambulantnej chemoterapie.

Pridanou hodnotou oddychovej zóny je aj priame prepojenie nového parčíka s priestorom pred hlavným vchodom prostredníctvom nového chodníka. V jeho okolí sa zušľachtila pôda, pribudli kvety i dreviny. Tak vznikol akýsi malý okruh, po ktorom sa návštevníci, ale i pacienti môžu poprechádzať. „Tento okruh nie je iba na okrasu. Pohybové aktivity sú veľmi dôležité pri rekonvalescencii pacientov, pri niektorých diagnózach sú dokonca súčasťou liečby. A nie je nič lepšie pre zdravie, ako hýbať sa na čerstvom vzduchu a v príjemnom prostredí,“ vysvetlil J. Dolinský.