MUDr. Dolinský v RTVS o unikátnej prípadovej štúdii

Začiatkom júna sa onkológ Jozef Dolinský zúčastnil renomovanej konferencie ASCO 2019 Annual Meeting, ktorú organizuje Americká spoločnosť pre klinickú onkológiu, aby odprezentoval unikátnu prípadovú štúdiu o liečbe malígneho melanómu. Táto konferencia je najväčším svetovým odborným podujatím pre takmer 40 000 onkológov, lekárov a vedcov z celého sveta a prezentujú sa na nej najnovšie a najdôležitejšie objavy a výsledky klinického výskumu v onkológií.

MUDr. Dolinský sa špecializuje na liečbu malígneho melanómu, čo je najzhubnejší kožný nádor, ktorý vzniká nádorovou premenou a bujnením tzv. melanocytov, buniek zodpovedných za tvorbu tmavého pigmentu – melanínu. Prípadová štúdia sa zamerala na 53-ročnú pacientku s vysoko-rizikovým malígnym melanómom, ktorá vďaka správne stanovenej liečbe prežíva s diagnózou takmer 15 rokov. „Išlo o zaujímavý prípad pacientky, ktorá okrem rakoviny kože trpela aj auto-imunitným ochorením – psoriázou. Napriek tomu, že išlo o vysoko-rizikový melanóm a neskôr sa u pacientky dokonca objavili metastázy, prežila vďaka správnej kombinácií chirurgickej, radiačnej a systémovej onkologickej liečby takmer 10 rokov v remisii, teda bez akejkoľvek známky choroby. Dokazuje to, že dnes už ani metastatická forma rakoviny nemusí znamenať automatický ortieľ smrti. Ak sa diagnostikuje dostatočne včas a zvolí sa správna liečba, pacient má veľmi dobré šance,“ vysvetlil J. Dolinský.

O tejto prípadovej štúdii porozprával aj v Ranných správach RTVS. Príspevok si môžete pozrieť na tomto linku, začína v 36:44 min.